۱- کباب کوبیده

 

کباب کوبیده

 

یکی از مجلسی‌ترین انواع غذای ایرانی، «کباب کوبیده» است. البته کباب کوبیده با نان و سبزی هم سرو می‌شود. برای طرز تهیه کباب کوبیده باید گوشت چرخ‌کرده گوسفندی را به خوبی مرینیت کنید و ورز دهید و بعد به سیخ بزنید. این غذا را هم اگر با برنج سرو کنید، می‌توانید در دسته انواع غذای ایرانی با برنج جای دهید.

 

۲- قورمه سبزی

 

قورمه سبزی

 

«قورمه سبزی» یا خورش سبزی از بهترین غذاهای ایرانی است که در شهرهای مختلف کشور به شیوه مشابهی پخته می‌شود. طرز تهیه قورمه سبزی مجلسی و جا افتاده به عنوان یک غذای ایرانی اصیل اصلا سخت نیست و کافی است فوت و فن‌های پخت آن را به کار ببندید.

 

۳- مرصع پلو

 

مرصع پلو خوشمزه ایرانی

 

در میان اسم بهترین غذاهای ایرانی «مرصع پلو» جایگاه ویژه‌ای دارد. مرصع پلو یکی از بهترین غذاهای ایرانی مجلسی برای شام یا ناهار مهمانی است. در طرز تهیه مرصع پلو معمولا از گوشت مرغ استفاده می‌شود. البته گوشت قرمز هم در این غذا به کار می‌رود.

 

۴- خورش فسنجان

 

خورش فسنجان

 

«خورش فسنجان» در منوی غذای ایرانی، جایگاه ویژه‌ای دارد. این خورش اصالتا شمالی است. در طرز تهیه خورش فسنجان، نکته مهم، به روغن افتادن غذا است. این یعنی باید اجازه دهید، غذا به خوبی جا بیفتد. برای یک غذای شام مهمانی مجلسی طرز تهیه این غذای ایرانی خوشمزه را پیشنهاد می‌کنیم.

 

۵- زرشک پلو با مرغ

 

زرشک پلو با مرغ

 

اگر اهل مهمانی و دورهمی‌های رسمی باشید، می‌دانید که «زرشک پلو با مرغ» یکی از بهترین انتخاب‌های غذا با مرغ در بین انواع غذاهای ایرانی است. اگر در طرز تهیه زرشک پلو با مرغ نکات کلیدی گرفتن بوی زهم مرغ را رعایت کنید، یک غذای ایرانی عالی مجلسی برای مهمانی‌ها خواهد بود.

 

۶- ته چین مرغ و گوشت

 

ته چین مرغ و گوشت

 

«ته چین مرغ» یکی از غذاهایی است که با برنج و مرغ یا گوشت می‌توانید یکی از بهترین غذاهای ایرانی را درست کنید. البته که برای طرز تهیه ته چین به ماست ترجیحا چکیده هم نیاز خواهید داشت. برای پخت این غذای خوشمزه ایرانی، به حدود ۱ ساعت زمان نیاز دارید.

 

۷- باقالی پلو با ماهیچه یا گردن

 

باقالی پلو با ماهیچه یا گردن

 

طرز پخت انواع غذاهای ایرانی مجلسی آنقدر‌ها هم که به نظر می‌رسد، سخت نیست. در میان این لیست، طرز تهیه باقالی پلو با ماهیچه، و طرز تهیه باقالی پلو با گردن فوت و فن‌هایی دارد که اگر آن‌ها را به خوبی رعایت کنید یک غذای ایرانی خوشمزه برای مهمانی هم خواهید داشت.

 

غذاهای سنتی ایرانی

 

در لیست انواع غذاهای ایرانی، برخی غذاها قدمت طولانی دارند و البته ممکن است به یک شهر یا منطقه خاص کشور باشند. این غذاها معمولا جزو غذاهای پرطرفدار ایرانی به حساب می‌آیند.

 

۸- آبگوشت سنتی ایرانی

 

آبگوشت سنتی ایرانی

 

آبگوشت‌‌ها جزو سنتی‌ترین و خوشمزه‌ترین غذاهای ایرانی هستند. به آبگوشت در شهرهای مختلف دیزی یا یخنی هم گفته می‌شود. در طرز تهیه آبگوشت سنتی دنبه، گوشت و نخود، اصلی‌ترین موادی هستند که به کار می‌روند. نخود آب هم جزو غذاهایی است که به آبگوشت سنتی شباهت دارد ولی معمولا در طرز تهیه نخود آب از گوشت استفاده نمی‌شود و معمولا به عنوان یک غذای خیابانی به کار می‌رود.

 

۹- بز قورمه

 

آبگوشت بز قورمه از غذاهای محلی کرمانی‌ها

 

در فهرست غذاهای ایرانی «آبگوشت بز قورمه» از غذاهای محلی کرمانی‌هاست. معمولا کرمانی‌ها در طرز تهیه بز قورمه از گوشت بزغاله استفاده می‌کنند. اسم این غذا هم مانند اسم انواع غذاهای ایرانی دیگر، از مدل به عمل آوردن گوشت این غذا گرفته شده است.

 

۱۰- کال جوش یا کله جوش

 

کال جوش یا کله جوش

 

از انواع غذای ایرانی که کاملا سنتی و اصیل است می‌توان به «کال جوش» یا «کله جوش» اشاره کرد. طرز تهیه کال جوش به عنوان یک غذای ساده نونی و بدون گوشت، بسیار ساده است و حتی می‌توان از آن به عنوان پیش‌غذا هم استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *